יום מארגז הכלים – IT חברתי

אתמול השתתפתי כמנחה ב”יום מארגז הכלים” שאורגן ע”י שיתופים ועסק כולו בבניית תשתיות (ובלעז capacity building) בארגונים חברתיים. באופן פרדוקסלי, פחות משבוע לאחר פרסום הכתבה בהארץ , התכנסו כמה עשרות מנהלי ארגונים חברתיים כדי ללמוד כיצד לקדם את אפקטיביות הארגון ופעילותו דרך בניה של תשתיות פעילות העמותה. משיחות המסדרון, ההרצאות שהעברתי והדיון הפותח של היום היה ברור — ארגונים חברתיים זקוקים לתשתיות פעילות, נקודה. אין ביכולתו של אף ארגון לקיים פעילות בהעדר מנגנונים להתנהלות תקינה ואפקטיבית בתחומים השונים (משפטי, כוח אדם, פיננסי, פיתוח משאבים, וכמובן — טכנולוגיה ומערכות מידע). מעודד ומשמח שעל אף שלעיתים קרובות פעילויות תשתיתיות אלו זוכות לביקורת ע”י אלו שבוחרים לבחון ארגון חברתי באמצעות אחוז התקורה שלו, מנהלי ארגונים רואים צורך לקדם תשתיות אלו גם במחיר של “הליכה כנגד הזרם”. מפרספקטיבה קצרה של שלוש שנים בהן אני עוסק בתחום זה, הזרם בהחלט משנה כיוון באופן הדרגתי, המודעות לנושא גוברת, והנכונות של תורמים וגורמי מימון להכיר בחשיבותן של תשתיות הפעילות הולכת ועולה.

כפי שהבטחתי למשתתפים בסדנאות שהעברתי, אני מצרף את המצגת שהעברתי תחת הכותרת “IT חברתי”. בחלקה הראשון של הסדנה עסקנו בלימוד עקרונות היסוד להתנהלות אפקטיבית בתחום מערכות המידע ותשתיות ה-IT: אילו שאלות אנו כמנהלי ארגונים חברתיים צריכים לשאול את עצמנו, כיצד בונים תוכנית IT רב-שנתית ושנתית, הסוגים השונים של תשתיות IT הנחוצות לניהול הארגון, “מעגל החיים” של מערכות מידע, וכמובן — מהם הסודות לעבודה אפקטיבית מול ספקים בעולם ה-IT. לאחר החלק האינטנסיבי הראשון (וסנדביצ’ים לא רעים) עברנו לזיהוי הזדמנויות שפשוט “אסור לפספס”. ההזדמנויות שהצגתי מאפשרות לארגונים חברתיים דלי תקציב ומשאבים לאמץ כלי IT מהשורה הראשונה, ומהוות את הסנוניות הראשונות של תוכנית הנגשת התוכנה אותה אנו מקימים בימים אלו בשת”פ עם ספקי תוכנה מובילים וארגון Techsoup Global.

לסיכום:
1. כל הכבוד לשיתופים על ארגון יום הכשרה ממוקד ומקצועי! כן ירבו!
2. המצגת עצמה הנה כלי עזר לצורך ההרצאה, אך כמובן שאינה מספקת את כל התוכן כולו. 3. במידה ולא נכחתם ביום העיון עצמו וברצונכם לשמוע יותר על נושאים אלו אנא צרפו הערה על גבי הפוסט — אם תתארגן קבוצה של מנהלים אנו נשמח להזמינכם למשרדנו ל”שידור חוזר”.

פידבקים מהמשתתפים יתקבלו בברכה. אפשר לכתוב כאן, אל תתביישו 🙂
עד הפעם הבאה,
רועי

3 Comments

 1. שלום רועי,
  לא נכחתי ביום העיון, אך כשקראתי מה היה, הבנתי שהחמצתי.
  אשמח מאוד להזדמנות לשמוע את ההרצאה שלך אם יתאפשר.
  תודה,
  אורנה הדר, מנהלת קול האשה

  ‘קול האישה’, מרכז נשים בירושלים, מקדיש עצמו להעצמת נשים מרקעים חברתיים וכלכליים שונים, מקבוצות אתניות והשתייכויות דתיות שונות, ושיפור חייהן החברתיים, התרבותיים, הכלכליים והפוליטיים ולתפיסת עמדות מנהיגות.
  הארגון מפעיל תוכניות מקיפות להעצמה כלכלית של נשים הכוללות תכניות להשמה בתעסוקה, ליזמות עסקית וליווי נשים בתחום עסקים קטנים; פרויקט ‘נשים מבשלות עסק – המטבח הקהילתי’ הינו חממה עסקית חברתית ייחודית ליזמיות בתחום הבישול. בקול האשה פועל מרכז יעוץ, מידע והכוונה המסייע למצוקות של אלפי נשים מידי שנה. גלריה ‘אנטיאה’ לאומנות נשים, הממוקמת ב’קול האשה’, נטלה על עצמה את המשימה לספק פורום לבדיקה ביקורתית של סוגיות הקשורות לנשים, אמנות חברה ותרבות.

 2. אורנה שלום רב,

  אני זורקת לך רעיון שאולי יביא לכך שתשמעי את ההרצאה מוקדם יותר. אם אינך לבדך ויש באפשרותך לארגן 10 אנשים להדרכה כזו אז לנו יש חדר הדרכות גדול במשרדים כך שניתן לתאם “שידור חוזר” של ההרצאה. בכל מקרה ממליצה לך להירשם לנויזלטר שלנו ושל שיתופים כדי לעקוב אחר מועדי הדרכות נוספים.

  יום טוב,

  מרב רסיסטל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *