כיצד למצוא תמונות ברשת ומתי להשתמש בהן באופן חוקי

יש שלל תמונות ברשת שהארגון שלכם יכול להשתמש בהן. אבל כיצד תוכלו למצוא את התמונות הטובות ביותר לאתר, עיתון רשת, או לדו”ח השנתי שלכם? איך תדעו אם אתם זקוקים לאישור בכדי להשתמש בתמונות שתמצאו? בואו ללמוד את הבסיס על מציאת מקורות וניצול של תמונות טובות כאן.

פוסט פוטושופ

הכתבה הזאת כוללת תוכן מותאם מטעם Where to Find Free Images and Visuals for My Blog של רובין גוד. אתר זה עודכן לאחרונה במרץ 2016 עד ידי לורה קינדסוואטר.

לארגון שלא למטרות רווח, שזקוק לתמונות לאתר שלו או עבור חומרים מודפסים, האינטרנט נראה כמו מאגר תמונות ענקי וחינמי. אך שימוש בתמונות בעלות זכויות יוצרים ללא רשות הוא עבירה על החוק (כן, גם אם משתמשים בהן למטרה טובה).

יש מלא מקומות ברשת שמהם תוכלו להשיג תמונות באופן חוקי. נראה לכם מלא כאלה, אך קודם, חשוב ללמוד כמה קווים מנחים לשימוש בתמונות שנלקחו מהאינטרנט.

תמונות בעלות זכויות יוצרים: אל תשתמשו בהן ללא רשות

זכויות יוצרים היא הביטחון החוקי שניתן ליוצרים או הבעלים של עבודות אומנות והשכלה, כאלה שפורסמו וכאלו שלא. בארצות הברית, זכות יוצרים מעניקה ליוצר זכויות ייחודיות ליצור העתקים של העבודה המקורית, בכדי ליצור “עבודות נגזרות” שנובעות מהמקור, ולבצע, להציע או לשדר את העבודה באופן פומבי.

המשמעות של זה היא שזה לא חוקי לכל אחד אחר להשתמש בעבודה בדרכים הללו ללא אישור מהיוצר. אם אתם מבצעים אחת או כמה מהפעולות האלו ללא אישור, אתם מפרים את חוק זכויות היוצרים וייתכן שתהיו חשופים לסנקציות חוקיות, הכוללות קנסות. בכדי להימנע מכך ולקחת משנה זהירות, עליכם לצאת מנקודת הנחה שרוב התמונות שתמצאו ברשת מוגנות בזכויות יוצרים, גם אם אין עליהן את הסמל של זכויות היוצרים (©) או טקסט חוקי..

חלק מהתמונות המוגנות על ידי חוק היוצרים הן בעלות רישיון פתוח, כמו אלו שמורשים דרך רישיונות יוצרים שותפים. המשמעות של זה היא שאולי לא תצטרכו לבקש רשות בכדי להשתמש בהן (ראו את החלק הבא בכדי לקרוא עוד על רישיון יוצרים שותפים).

רשות ניתנה: מתי אפשר להשתמש בתמונות באופן חופשי

באופן כללי, ישנם שלושה מצבים שבהן תוכלו להשאיל תמונות לאתר או למדיה המודפסת שלכם מבלי לבקש רשות. ברוב המקרים, זה יהיה מהיר יותר ויחסוך את הבלאגן שכרוך בלאתר את בעל זכויות היוצרים של התמונה בכדי לקבל את ברכתו. אבל תמיד טוב לנסות לתת קרדיט ליוצר המקור, כשניתן.

 1. כשהתמונה נמצאת בדומיין פומבי.
  לתמונה בדומיין פומבי אין בעלים חוקיים. עבודה נכנסת לדומיין פומבי במספר דרכים: או שזכויות היוצרים שלה פגי תוקף, או לא חודשו מעולם, או שהעבודה יוצרה מלכתחילה עבור הדומיין הפומבי. עבודות שזכויות היוצרים שלהן פגו תוקף הן אלו שפורסמו בארהב לפני 1923 או אלו שפורסמו לפני 1964 שזכויות היוצרים שלהן לא חודשואם אינכם בטוחים לגבי מתי עבודה נוצרה או פורסמה, חפשו במשרד רישומי זכויות היוצרים של ארהב. התראה שאומרת עבודה זו מיועדת לדומיין הפומביבדרך כלל מתריאה שזה בסדר לפרסם ללא רשות.
 2. כאשר זה סומן ב“copyright-free.”
  יש מגוון מאגרי תמונות ברשת שמפרסמים את עצמם כמציעי תמונות שהן “copyright-free” (ראו מקורות רשת אחרים לתמונות חינמיות, מטה לעוד דוגמאות). למרות שבדרך כלל בטוח לקחת תמונות כאלו לשימוש, קראו תמיד את התנאים לפני השימוש. אין זה אומר שניתן להשתמש בתמונה רק מפני שהיא חינמית.
 3. כשהתמונה בעלת רישיון פתוח.
  המשמעות של תמונה בעלת רישיון פתוח היא שהיוצר בחר להעניק רשות חלקית לשימוש בתמונה באופן אוטומטי. האופן הנפוץ ביותר לרישוי פתוח של תמונה הוא ליישם רישיון יוצרים שותפים. יש מגוון רישיונות יוצרים שותפים, החל מכאלו שהם דיי מגבילים ועד לכאלו שהם דיי פתוחים ומאפשרים יותר. כך שאם אתם נתקלים בתמונה שמורשית בצורה כזו, קראו היטב את התנאים לפני שאתם משתמשים בה. ברוב המקרים תצטרכו להעניק ייחוס למי שיצר את התמונה (ראו נתינת קרדיט: כיצד לייחס תמונות, מטה). תוכלו גם למצוא רשימה של הסוגים השונים של רישיון יוצרים שותפים באתר של רישיון יוצרים שותפים.).
 4. כשתמונה פתוחה לשימוש הוגן.
  בחלק מהמקרים, אתם יכולים שימוש בלוגואים ותמונות מוצר של יוצר ללא אישור. זה מכוסה תחת החוק לשימוש הוגן בזכויות יוצרים בארה”ב Fair Use Doctrine. ישנם כמה יוצאים מין הכלל, אינכם יכולים פשוט לשים לוגו של חברה אחרת באתר שלכם כך שנראה שאתם חלק מאותה החברה. כמו תמיד, אם אתם לא בטוחים, בקשו רשות מהיוצר.

מתן קרדיט: כיצד לייחס תמונות

ייחוס נותן קרדיט לתמונות היכן שהוא נחוץ, לכן אנו מעודדים לייחוס נכון של יוצר התמונה. ייחוסים בדרך כלל כוללים שלושה חלקים, שיכולים להיות בפורמט הזה או בפורמט דומה:

תמונה (עם קישור לתמונה המקורית בURL): שם היוצר / סוג רישוי (עם קישור)

אם אתם משנים את התמונה, הוסיפו זאת לייחוס. הנה דוגמה לכך ברישוי של יוצרים שותפים:

Image: John Tann / CC BY / text added

מחשבות על כיצד להשתמש בתמונות

לתוכן בTechSoup, יש כמה קווים מנחים כיצד להשתמש בתמונות :

 • וודאו כי התמונות ברורות, בפוקוס, ולא מטושטשות כאשר הן מוצגות בגודל הרצוי.
 • נסו להראות את השפעת העבודה של הארגון שלכם. אם אתם עוזרים לאנשים, הציגו את האנשים. אם אתם מנקים פארק, צלמו תמונות של לפני ואחרי.
 • היכן שאפשרי, בחרו בתמונות טבעיות ולא מבוימות, מאשר להראות תמונות של קבוצת אנשים מחייכת למצלמה. לדוגמה, תמונה של מתנדבים עובדים תשפיע יותר מאשר תמונה של קבוצה מחייכת למצלמה.
 • לתמונות עבור אירוע, נסו להראות יותר מאשר התמונות הרגילות של “אדם עם מיקרופון”. תיצרו עניין. השתמשו בתמונות קבוצתיות, תמונות רחבות, תמונות תקריב של המשתתפים.

ברגע שיש לכם את אלה, יש מלא מקומות ברשת שמהם תוכלו לקחת עוד תמונות שתוכלו להשתמש בהן באופן חוקי.

חיפוש אחר תמונות עם רישוי פתוח

אתם יכולים למצוא תמונות חינמיות לאתר שלכם או פרוייקטים אחרים על ידי חיפוש אחר תמונות בעלות רישוי פתוח בעזרת כלי החיפוש של רישיון היוצרים השותפים או כלי החיפוש של גוגל לשימושי רישיונות.

כלי החיפוש ליוצרים שותפים מקבץ מספר מנועי חיפוש תמונות לתוך אחד, בכדי שתוכלו למצוא בקלות תוכן שפורסם תחת רישוי יוצרים שותפים ברשת. עדיין תרצו לוודא שהתמונות שתמצאו הן תחת רישוי פתוח, רק כדי להיות בטוחים

חיפוש תמונות מתקדם בגוגל מאפשר לכם לסנן את החיפוש שלכם על ידי usage rights. לצורך העניין, אתם יכולים לחפש תמונות חופשיות לשימוש, שיתוף, או שינוי. באפשרותכם להוסיף גם קריטריונים נוספים כגון סוג קובץ (למשל JPG בלבד), או לחפש לפי סוג של תמונה (פרצופים בלבד למשל), או אפילו לפי הצבעים שאתם רוצים שיופיעו בתמונה.

מקורות נוספים לתמונות חינמיות ברשת

המקורות הללו מציעים תמונות מדומיין פומבי, או תמונות ללא זכויות יוצרים, או תמונות עם רישיון פתוח שתוכלו להשתמש בהן בחינם לאתר שלכם או לכל שימוש אחר. רבים מהם דורשים רק קישור חזרה לאתר שלהם, אך מומלץ לבדוק ספציפית לכל אתר לגבי התנאים המיוחדים (והעדכניים) שלו. .

Flickr שם יש קהילה עולמית של משתפים עם יותר מ200 מיליון תמונות בעלות רישיון שותפים יוצרים. עם מבחר כה גדול של תוכן נגיש, קשה שלא למצוא משהו שיתאים לצרכים שלכם.

אתם יכולים להשתמש בCreative Commons page בכדי למצוא תמונות לפי רישיונות. אתם יכולים גם למקד את החיפוש לפי סוג הרישיון שאתם צריכים בadvanced search.

Getty Images ייתכן ויש להם את המבחר הגדול ביותר של תמונות חינמיות, — חמישים מיליון כאלו. Getty Images הפכו את התמונות שלהם לחינמיות במרץ 2014. הציצו בעמוד ה Embed Our Images שלהם בכדי להבין כיצד משתמשים בשירות שהם מציעים. לפני השימוש בGetty Images בדקו שהאתר שלכם תומך בו iframe embeds (הבלוג שלנו למשל, לא תומך בשירות כרגע). בנוסף, שקלו את החסרונות האפשריים — יש כמה דאגות בנוגע לקישור של גטי, וייתכן שבעתיד ישומש על ידי Getty Images להציג פרסומות בתוך הקישור או על מנת לאסוף מידע על האתר שלכם. במקרה שהשירותים של גטי ייפלו, התמונות באתר שלכם ייעלמו.

Pixabay מציע יותר מ520,000 תמונות איכותיות, וקטוריות והדמיות אומנות בחינם.

Compfight הוא מנוע חיפוש תמונות המותאם במיוחד למצוא תמונות באופן יעיל. הוא מציע תוצאות טובות במיוחד לתמונות מFlickr

MorgueFile יש להם יותר מ55,000 תמונות באיכות גבוהה במלאי הדיגיטלי וכמו כן תמונות לשימוש מסחרי או פומבי. האתר מבקש לקחת קרדיט דרך קישור חזרה אליו, אך הדבר לא מחייב.

Wikimedia Commons יש להם מאגר של למעלה מ24 מיליון קבצי מדיה לשימוש חופשי אלה כוללים תמונות, קבצי שמע וקטעי וידאו. רובם שייכים לדומיין הפומבי. ניתן לחפש לפי תגיות. זהו מקור טוב לתמונות של מפות, דגלים, ותמונות של אנשים.

Stockphotosforfree.com מציע יותר מ100,000 תמונות במלאי חופשי מכל קצוות העולם.

Pexels מציע יותר מ6,000 תמונות בדומיין פומבי ונוספים אליו עוד ועוד כל חודש.

Unsplash הוא עוד אתר טוב לחיפוש תמונות בדומיין הפומבי.

Digital Public Library of America (DPLA) הוא לא פחות מפורטל עבור התוכן הדיגיטלי בדומיין הפומבי והרישיון הפתוח. רוב הקבצים בארכיון הרחב שלו הם בדומיין הפומבי ומתוייגים היטב. DPLA הוא מקור מצויין לתמונות היסטוריות, אומנות, ומגוון רחב של דברים אחרים. לעוד מידע על הDPLA קראו את פוסט הבלוג של ג’ים לינץ’.

Internet Archive מזכיר במקצת את DPLA החיפוש המתקדם שלו הוא המקום לחפש תמונות. הממשק קצת מאתגר לשימוש, אך הארכיון מלא בתמונות ברישיון של יוצרים שותפים ומתוייג היטב. לעוד מידע על הארכיון האינטרנטי, קראו את פוסט הבלוג של ג’ים לינץ’..

The New York Public Library פירסמו כמעט 200,000 תמונות בדומיין פומבי בשנת 2016.

בנוסף לכל אלו, נצלו את הרשימה המעולה הבאה מפי Canva, שכוללת מספר רב של קישורים לאתרים מיוחדים ומתמחים.

Stock Photos That Don’t Suck מארחים רשימה מתמשכת של האתרים האהובים עליהם לתמונות חופשיות, אשר מלא מהם מתמחים, כמוThe Pattern Library, Foodiesfeed, and New Old Stock לתמונות עתיקות.

Verve מארחים רשימה מצויינת של 27 אתרים שונים שמספקים תמונות לשימוש חופשי. יש קצת חפיפה עם Stock Photos That Don’t Suck, אבל זו רשימה גדולה וטובה.

בדקו גם את Makeuseof.com’s 6 האתרים החינמיים לתמונות בדומיין הפומבי. . כלולים בו מקורות מעולים כמו Public Domain Pictures, Public Domain Photos, Image After, ואחרים.

The National Park Service שם יש בערך 13,000 תמונות של פארקים שנגישים בדומיין הפומבי לשימוש חופשי וחינמי. עליכם לתת קרדיט לשירות הNational Park.

Free Images כולל יותר מ350,000 תמונות באיכות גבוהה שצולמו על ידי חובבנים מכל העולם. ניתן להשתמש במלא מהתמונות ללא לתת קרדיט לצלמים, אך עליכם לוודא זאת עבור כל תמונה שבה תרצו להשתמש.

Open Photo הוא קהילה של מאגר תמונות ועבודות שכל מטרתו היא לאפשר לצלמים לשתף ולהגן על עבודתם דרך רישיון יוצרים שותפים. האתר דורש לתת קרדיט לצלמים.

Visipix הוא מוזיאון אומנות, קליפ ארט, וגלריית תמונות המכיל כ1.3 מיליון מיצגים. כל התמונות חופשיות, אך האתר מחייב לתת קרדיט ליוצרים וכן לאתר Visipix עצמו, לצד התמונה.

Stockvault הוא מקור של תמונות מאגר, עם יותר מ29,000 תמונות לשימוש אישי ולא מסחרי. לא נדרש קישור לאתר או קרדיט ליוצרים.

From Old Books מכיל יותר מ3,500 תמונות שנסרקו מספרים ומורשים בדומיין הפומבי (אלא אם כן צויין סוג רישיון אחר). האתר מבקש שיינתן קישור חזרה אליו.

PD Photo הוא מאגר של כמה אלפי תמונות בדומיין פומבי, שמסודרות לפי קטגוריה. אלא אם התמונה מסומנת באופן ברור בסמל זכויות היוצרים, ניתן להניח שהיא חופשית לשימוש. קרדיט ליוצרים וקישור לאתר דרושים אך לא נחוצים.

Unprofound.com מציג אוסף תמונות שמסודר לפי צבעים במקום הקטגוריות הרגילות (לבן נמצא בקטגוריית “כל השאר”). אתם יכולים להשתמש בתמונות בכל דרך שתרצו, אך אל תפיצו אותן כתמונות בודדות. קרדיט ליוצרים וקישור לאתר לא נדרשים.

FreeImages.co.uk מציע יותר מ6,000 תמונות מאגר. עליכם לשים קישור לאתר אם אתם משתמשים בתמונה ברשת. קרדיט ליוצרים נחוץ אם אתם משתמשים בתמונה באופן מודפס או שלא ברשת.

FreePhotosBank הוא מאגר תמונות שניתן לחפש בו תמונות לשימוש חופשי. נדרש לתת קרדיט ליוצרים.

התמונה המופיעה בנויה ממספר תמונות מורשות:

Image: Sean Fornelli / CC BY-SA

Image: John Tann / CC BY

Image: AFGE / CC BY

Image: Daniel Neal / CC BY

Image: David Prasad / CC BY-SA

Image: DFID – UK Department for International Development / CC BY

Image: Glen Forde / CC BY-SA

Image: San José Library / CC BY-SA

Image: PublicDomainImages / CC0

Image: 4941 / CC0 / images added on top

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *