יום עיון בנושא: ניהול אפקטיבי של מענקים בקרן פילנתרופיות

בשבוע שעבר ערכנו בשיתוף עם קרן אבי חי יום עיון לפורום הקרנות הפילנתרופיות בישראל. נאספנו כולנו בבית אבי חי הידוע בכינויו ‘המבצר’, קשה מאוד להיכנס ומסתבר שאם הצלחת להגיע עד לקומה השלישית, וחשבת לצאת, לחזור כבר לא תצליח…

אז קודם כל תודה לכל מי שהגיע! להלן סיכום היום מלווה בלינקים למצגות ולכלים שהוצגו. חשוב לנו מאוד לשמוע את דעתכם על היום ותכניו, אז בסיום הקריאה אשמח אם תקדישו מספר דקות למשוב חופשי על היום ולשלוש שאלות שיוכלו לסייע לנו מאוד בבניית הימים הנוספים:

 1. האם הכלים שבחרנו להציג היו רלוונטיים עבורכם?
 2. האם אתם מעוניינים ביום עיון נוסף (מעמיק יותר) ואם כן באלו נושאים?
 3. האם אתם חושבים שיום עיון בנושא טכנולוגיות עשוי לעניין גם את מקבלי המענקים שלכם? אם כן, מהם הכלים הרלוונטיים שחשוב בעיניכם שנציג?

אשמח אם תוכלו להשיב בתגובות לפוסט כדי שכלל המשתתפים יוכלו לקחת חלק בדיון, והכי חשוב – שהמידע לא יישאר אצלי קבור בתוך המייל 🙂

ולסיכום עצמו:

את הכנס פתח האורח המכובד שלנו, Mike Yeaton מ Techsoup Global שסיפר על תכנית הנגשת התוכנה לארגונים חברתיים, ועל המיזם החדש NGO Repository שקם במימון קרנות פילנתרופיות מובילות בארה”ב ומאפשר לעמותות לקבל סטטוס של “מקבילה לעמותה אמריקאית” (כלומר 501C3), ובכך לאפשר לתורמים אמריקאים לקבל זיכוי במס על התרומות לעמותות אלו.

ליאורה פסקל, מנהלת תחום הערכה ומדידה בקרן אבי-חי, הציגה את הדרך בה הקרן מודדת את תפוקות המוענקים שלהם על גבי קובץ אקסל פשוט וכן הדגישה כי הדרך לאסוף נתונים לא הייתה קלה אך ברגע שפעם אחר פעם ישבו הארגונים והציגו להם דוחות ריקים השינוי החל להתחולל. להלן המצגת ( ללא המידע החסוי שהוצג ביום העיון):

אלי הורביץ, המשנה למנכ”ל יד הנדיב, ושירה לב-עמי, מנהלת תחום תפעול מענקים ומערכות מידע ביד הנדיב, הציגו את מערכת ניהול המענקים שפיתחה הקרן על בסיס salesforce באופן התואם את תהליכי ניהול המענקים ביד הנדיב. אחת ההערות החשובות של אלי היו כי הם חיכו עם תכנון המערכת עד שתהליכי העבודה הבשילו לשימוש במערכת כזו ולא אנסו את התהליכים וכופפו אותם שיתאימו למערכת.

ובהקשר זה רציתי לשתף במחשבה שעלתה לי בראש בסיום ההרצאה: קרנות קטנות יכולות לשבת יחד ולבנות תהליך לניהול מענקים משותף לכולן ובכך לאפשר לכל אחת מהן מערכת במחיר אפשרי עבורה. רק מחשבה או רעיון.

בהמשך ישיר למערכת ניהול המענקים טל פרנקפורט הציג את Salesforce ומהם היתרונות והחסרונות שלה בניהול קשרים. להלן המצגת:

רועי בילר, מנכ”ל NPTech הציג את נפלאות ה Wiki ככלי לשיתוף ושימור ידע בארגון, וכן את חבילת היישומים המשרדיים של Google הנקראת Google Apps וכוללים מייל ויומן שיתופיים, צ’אט וכלי לעבודה בשיתוף של מסמכים.להלן המצגת:

לסיום הציג אלי קנאי את האופן בו הבחירה של שימוש בבלוג אצל נתמכי (מוענקי) אבי חי שיפר את השיח  עם הקהילה  שלהם והיה שופר לפעילותם. פלטפורמות רבות מציעות בחינם בלוגים הכוללים ממשק ניהול ועריכה פשוט ויכולת התאמה ויזואלית מתקדמת. WordPress ו-Blogger הם שתיים מהפלטפורמות המובילות.

והנה כמה דוגמאות לבלוגים של קרנות פילנתרופיות בחו”ל לשאוב קצת השראה:

Foundation center, The Robert wood Johnson foundation, דוגמאות נוספות לבלוגים מעוררי השראה בהרבה שניתן ללמוד מהם על הדרך ליצור שיחה. אחד מהם הוא Blinkit  של שגיא חמץ , ממקימי דה-מארקר לשעבר והיום בעל עסק המסייע לארגונים להשתלב בשיחה ברשת, המזבלה המתמחים בשיווק גרילה (במקרה הייתי הלקוחה הראשונה שלהם בימי הסטארט אפ העליזים שלי,אז אני עוקבת אחריהם בחיבה) כשרק התחילו אף אחד לא הכיר אותם ובתוך שנתיים שלוש הפכו למובילים בתחומם, זכו בפסטיבל קאן ומהמסקרים הראשיים של כל הקורה בביצת הפרסום וכל זה בזכות הבלוג שלהם ונוכחותם ברשת. והאחרונה, המסקרת הראשית של הדרך לגיוס משאבים ברשת, Beth Blog. אם אתם לא יודעים איך להתחיל (והרי אני אם תעיפו מבט על הבלוג שלנו, “ירוקה בעצמי”), הכי פשוט זה חיפוש בלוגים בנושאים שמעניינים אתכם ולזרום משם.  כדאי להתחיל ולחפש כאן : Blogpulse, Technorati , לאוהבי ממשק גוגל Googleblogsearch ולסיום icerocket

היה מאוד נעים להכיר את כולכם, מקווה שניפגש שוב בקרוב.

5 Comments

 1. שלום לרועי ולמרב.

  תודה על יום עיון מלמד ומגוון. נהינהתי מהתכנים שבעיני הובאו בצורה מקצועית, ממוקדת ומעניינת. גם אורך יום העיון היה מתאים – לא ארוך מדי, כך שמתאפשר גם לאנשים עסוקים מאוד, וכולנו עסוקים מאוד, להינות מכל התכנים שהובאו.
  נראה לי אתגר ענק להביא את ארגוני המגזר השלישי להשתמש בכלים שהוצגו בפרט או באמצעים טכנולוגיים בכלל. אשמח להיות שותפה לחשיבה כיצד ניתן לגשר על הפער הדיגטלי הענק הקיים היום במגזר.
  סילביה

 2. סילביה ,אני שמחה שמצאת יום זה רלוונטי בתכניו עבורך ועבור הקרן. נשמח לחשוב איתך יחד על דרכים אפקטיביות להביא את המגזר לשימוש אפקטיבי בכלים אלו.

 3. מרב שלום,

  אני מבקשת להודות לך, לרועי ולאלי על אירגון יום העיון. היה מעניין וחשוב, ויצאתי עם חומר רב למחשבה.
  אנא מיסרי את תודתי לשאר המארגנים והמציגים.

  תבורכו על היזמה!

  בברכה

  תמר

 4. מאת אורית (גנדיר)

  · האם הכלים שבחרנו להציג היו רלוונטים עבורכם ?
  היה לי חשוב להכיר בעיקר את הסלס פורס, שאר הכלים פחות רלוונטיים עבורי

  · האם אתם מעוניינים ביום עיון, נוסף מעמיק יותר ואם כן באלו נושאים ?
  לא כרגע
  · האם אתם חושבים שיום עיון בנושא טכנולוגיות עשוי לעניין גם את הגופים הנתמכים על ידכם ואם כן מהם הכלים הרלוונטים שחשוב בעיניכם שנציג ?
  כן בהחלט. שוב- אני חושבת שהסיילס פורס הוא כלי חשוב
  בנוסף- חלק גדול מהמנהלים עדיין לא משתמשים בצורה מיטבית באאוטלוק או בגוגל ויוכל לעזור יום שנותן להם כלים יישומיים
  כמו כן- נראה לי חשוב ללמוד על הנושא של אתר אינטרנט של הארגון- ככלי שיווקי
  תודה על ההזמנה
  רונית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *