על "מידות" לפעול כארגון חברתי ולא כרגולטור

הצטרפו למחאה המשותפת של "מנהיגות אזרחית" ו"התארגנות המנכ"לים של המגזר השלישי" נגד מדיניות ארגון "מידות"    

בחודשים האחרונים התקיים דיאלוג בין "מנהיגות אזרחית", "התארגנות המנכ"לים של המגזר השלישי" ונציגי עמותות לבין ארגון "מידות" העוסק בדירוג אפקטיביות של ארגונים ללא כוונת רווח. הארגונים החברתיים מכירים בחשיבות הייעוד של "מידות" אך חולקים על דרכי הפעולה שלה. למרות הדיאלוג הפורה לכאורה, פורסם בעיתון דה-מארקר ראיון עם עו"ד דובי ארבל, מנכ"ל "מידות" שבו הוא תקף את העמותות ומתח ביקורת פוגענית על התנהלותן.

בעקבות כך התעוררה מחאה משותפת של "מנהיגות אזרחית" (ארגון הגג של המלכ"רים) ו"התארגנות המנכ"לים של המגזר השלישי", שפרסמו מכתב משותף (המופיע בהמשך ידיעה זו) הקורא ל"מידות" לפעול להשגת מטרותיה הראויות בשיטות פעולה התואמות את היותה ארגון חברתי, ולא כרגולטור.

המחאה אינה מתמקדת בפרסום העיתונאי אלא בעמדות העקרוניות העולות ממנו. מארגני המחאה מדגישים כי מכתב המחאה הינו תובעני וביקורתי אך לא עוין או תוקפני, שכן הנחת היסוד היא שמטרתה וייעודה של "מידות" נחוצים וראויים, ויש לחזקה בתנאי שניתן להשפיע עליה לפעול כארגון חברתי על כל המשתמע מכך.

מנהלות ומנהלים במגזר השלישי מתבקשים להצטרף כחותמים למכתב שלהלן.

נא אשרו הצטרפותכם לחתימה על המכתב בדף הפייסבוק של "התארגנות המנכ"לים" http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/groups/manchal

או במייל ל"מנהיגות אזרחית" –  office@migzar3.org.il

או במייל ל"התארגנות המנכ"לים" -  mankalim3@gmail.com

מכתב המחאה:

 בראיון ל"דה-מארקר" הביע מנכ"ל "מידות", עו"ד דובי ארבל, ביקורת חריפה על האפקטיביות של ארגוני המגזר החברתי, וקבע בין היתר כי 75% ממנכ"לי העמותות אינם יודעים מה תוצאות פעילותם, וכי המדינה משקיעה 60 מיליארד ₪ בהתקשרויות עם עמותות מבלי לדעת מה מידת האפקטיביות שלהן. לפי עדותו של ארבל בכתבה פועלת "מידות" מול החשב הכללי במשרד האוצר להטמעת תפישתה בהקצאת כספי מדינה לעמותות, ואף פנתה למנכ"ל משרד המשפטים ולרשם התאגידים בבקשה להוסיף דרישות חדשות לדיווח השנתי שמוסרות העמותות.

הפרסום פוגע קשות באמון הציבור בעמותות, ובאמון העמותות ב"מידות", אך להלן נתעלם מהפגיעה הכרוכה בפרסום ונתמקד בעמדות העולות ממנו.

בחודשים האחרונים התקיים לכאורה דיאלוג מעמיק ומכבד בין "מידות" לבין "מנהיגות אזרחית", "התארגנות המנכ"לים" ונציגי החברה האזרחית במועצה הציבורית של "מידות", להשגת המטרות המשותפות לכולנו, שהרי כולנו מבקשים לקדם את ערכי האפקטיביות במגזר החברתי. המחלוקות היו גלויות וידועות עוד לפני הפרסום, והתחדדו בעקבותיו.

החתומים מטה, מנהלות ומנהלי עמותות, מבקשים תמיד להשתפר ולהתייעל, משתתפים בפורומים של למידת עמיתים ובתהליכי קידום מצוינות ניהולית שמציעים ארגוני תשתית במגזר החברתי (הערכה, פיננסים, אסטרטגיה), ועסוקים מדי יום במדידת האפקטיביות של פעילותם, הנדרשת הן פנימה והן החוצה (לקהלי היעד והתורמים). אנו מבקשים בהזדמנות זו להודות, לחזק ולעודד כל יוזמה שתשפר את איכות הניהול החברתי.

"מידות" רואה עצמה הן כשומר-סף כשירות לתורמים והן כארגון חברתי המקדם אפקטיביות כשירות לעמותות. אנו סבורים כי על "מידות" לבחון את דרכה ואת מידת האפקטיביות של פעולתה בשני המישורים, כלומר האם ביכולתה להעניק תוך זמן קצר את "תו מידות לאפקטיביות" לכל העמותות הראויות לכך, והאם המבחנים שהיא מפעילה מותאמים היטב למאפייניה הייחודיים של החברה האזרחית.

אנו סבורים כי "מידות" מבקשת לכפות על הארגונים החברתיים אימוץ אוטומטי של דפוסי החשיבה העסקית שאינם בהכרח מתאימים במלואם לניהול החברתי, וכי במקרים רבים הבדיקה היא טכנית ולא מהותית. בפועל, "מידות" אינה נוהגת כמי שמבקשת לקדם את העמותות, אלא כמי שמבקשת לשמש שומר-סף עבור התורמים. קהל היעד שלה, בפועל, הוא התורמים ולא העמותות, ובהתאם לכך גם מאויש הוועד המנהל שלה.

כל עוד פעולתה של "מידות" שנויה במחלוקת, אנו סבורים כי הניסיון להטמיע את שיטותיה בעבודת החשב הכללי ורשם התאגידים הינו מזיק ופסול.

בישיבה דחופה שקיימה המועצה הציבורית של "מידות" בעקבות הפרסום בדה-מארקר התנצל מנכ"ל "מידות" בפני מי שנפגע מדבריו. כמו כן הודיע יו"ר "מידות", יעקב בורק, על פרישתו מתפקידו זה (כפי שתוכנן מראש וללא קשר לפרסום) ועל מינויו הצפוי של אבי ערמוני, יו"ר החברה למתנ"סים ובעל ניסיון בעולם החברתי, ליו"ר "מידות". חברי הוועד המנהל של "מידות" הביעו בישיבה נכונות לקיים דיאלוג עמוק וכן עם ארגוני השטח.

אמירות וצעדים אלה אינם מספקים כשלעצמם, אך הם מעוררים הערכה וייתכן שהם מבשרים על עידן חדש של דיאלוג פתוח ואמיתי.

אנו קוראים להנהלת "מידות":

  • לפעול לקידום האפקטיביות בשיטות פעולה התואמות את היות "מידות" ארגון חברתי ולא רגולטור.
  • לקיים דיאלוג עמוק ואמיתי עם נציגי העמותות תוך פתיחות אמיתית ואמיצה לשינוי.
  • לצרף לשורות הוועד המנהל של הארגון קבוצה משמעותית של חברים המייצגים באופן מובהק את העמותות (להבדיל מנציגות ארגוני התשתית), באופן שיהלום את מרכזיותה של קבוצה זו כקהל יעד חשוב של "מידות", וזאת כדי להבטיח דיאלוג עמוק ואמיתי, גם בנקודת משבר זו וגם בעתיד.
  • למשוך ידה ללא דיחוי מכל יוזמה להכבדת עולה של הרגולציה, ובכלל זה המהלכים הספציפיים אל מול החשכ"ל, משרד המשפטים ורשם העמותות.

שתפו:

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, מאת מנהיגות אזרחית. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

על אודות מנהיגות אזרחית

ארגון מנהיגות אזרחית הוא ארגון הגג של העמותות והארגונים ללא כוונת רווח (אלכר"ים) בישראל. הארגון נוסד בשנת 1986 ביוזמת הג'וינט. כארגון גג, מנהיגות אזרחית פועל כגוף המייצג את הארגונים החברתיים בישראל וכגורם מדרבן המוביל להתמקצעות ולגיבוש אתיקה. הארגון פועל מול הממשל ומסייע לארגוני המגזר השלישי לפעול באופן מיטבי לקידום הנתינה, ההתנדבות והעזרה בתחומי הפרט, הקהילה והחברה בישראל. בחזונו שואף הארגון לכינונו של מגזר שלישי משפיע, לשינוי חברתי ולקידום חברה אזרחית פעילה בישראל. כארגון גג שם לו מנהיגות אזרחית למטרה להיות 'עמוד האש אשר לפני המחנה', לשמש אוזן ופה לארגוני המגזר השלישי, לפתח ולהטמיע סטנדרטים לניהול נאות ולשמש כמרכז ידע ומידע.

תגובה אחת על הפוסט “על "מידות" לפעול כארגון חברתי ולא כרגולטור

  1. פינגבאק: Trends to Look For in 2013: A Review of the Top Stories that Affected Israel’s Nonprofit Sector | The Nonprofit Banker